• +48 58 350 18 03
  • aovento@aovento.pl

Pytania i Odpowiedzi

Pytania i Odpowiedzi

Ogólne

Nigdy nie byłem na jachcie. Czy to dla mnie?
Oczywiście!
Jeśli nigdy nie miałeś okazji żeglować, a marzysz o tym, nasza oferta jest skierowana właśnie do Ciebie. Z przyjemnością doradzimy Ci w wyborze jachtu i trasy oraz łatwo przeprowadzimy przez wszystkie niezbędne formalności. Oferta wynajmu jachtu ze skiperem jest odpowiednia dla Ciebie. To skiper poprowadzi jacht, zabierając Cię w podróż po miejscach, których inni nie mieli okazji zobaczyć, dzięki czemu będziesz mógł naprawdę rozkoszować się magią żeglowania.
Ko to skiper i kto nim będzie?
Jeśli nie masz wymaganych uprawnień, oferujemy wyłącznie usługi profesjonalnych skiperów. Są oni doskonale zaznajomieni ze swoimi jachtami, posiadają niezbędne ubezpieczenia i działają legalnie, co zapewnia wysoką jakość obsługi i bezpieczeństwo. Każdy skiper świetnie zna akwen, po którym żeglujesz, i jest doskonałym przewodnikiem po lokalnych atrakcjach turystycznych i restauracjach.
Skiper to doświadczony i licencjonowany kapitan, który ma odpowiednie kwalifikacje i umiejętności do prowadzenia jachtu. Skiper może być zatrudniony do kierowania jachtem podczas czarteru, zwłaszcza jeśli wynajmujący nie ma wystarczających umiejętności żeglarskich lub nie posiada wymaganych uprawnień. Skiper jest odpowiedzialny za bezpieczną nawigację jachtu, obsługę techniczną oraz zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa pasażerom podczas rejsu.
Ile osób może być na jachcie?
Liczba osób, jakie mogą pomieścić jachty, zależy od ich wielkości. Nasza flota obejmuje jednostki mieszczące od 2 do 18 osób. Najczęściej wybierane są jachty dwu-, trzy- i czterokabinowe, które mogą pomieścić od 4 do 10 osób. Każda kabina może pomieścić dwie osoby na łóżku (zwany koją) dwuosobowym lub piętrowym. Dodatkowe dwa miejsca do spania znajdują się często w salonie (zwany mesą) na rozkładanej kanapie. Niektóre jachty posiadają także jedno- lub dwuosobowe kabiny, znane jako skiperskie, które są trochę mniejsze i zazwyczaj posiadają osobne wejście.
Czy na jachtach jest prąd?
Na większości jachtów dostępne są gniazdka 220V, jednak ich działanie ograniczone jest zazwyczaj do portu, chyba że wybraliśmy jacht wyposażony w generator prądu. Poza portem korzystamy z prądu z gniazdek 12V, analogicznych do tych stosowanych w samochodach.
Jaki czas najlepiej wybrać na pływanie jachtem?
W Europie sezon żeglarski rozpoczyna się zazwyczaj w maju i trwa do końca września. Po sezonie, pogoda może być nieco kapryśna, a warunki na morzu stają się bardziej wymagające, co przyciąga głównie doświadczonych żeglarzy. Szczyt sezonu przypada na lipiec i sierpień, kiedy to ceny są najwyższe, a popularne destynacje zatłoczone turystami. Czerwiec i maj oferują długie dni i przyjemną pogodę, co sprawia, że są to dobre miesiące dla tych, którzy mogą podróżować poza sezonem wakacyjnym. We wrześniu pogoda nadal jest atrakcyjna, z cieplejszą wodą niż na wiosnę, choć dni stają się coraz krótsze.
Czy jacht ma na wyposażeniu pościel i ręczniki?
To zależy od firmy czarterującej. Na niektórych jachtach pościel i ręczniki są w cenie a na niektórych są dostępne za dodatkową opłatą. W ofercie jaką przedstawimy umieścimy tą informację.
Gdzie zaczyna i kończy się rejs?
Zazwyczaj rejs zaczyna i kończy się w tym samym porcie. Można o ile jest taka możliwość za dodatkową opłatą zwrócić jacht w innym porcie. Niekiedy są oferty One Way które mają określony port odbioru i zdania jachtu.
Czy należy zabierać ze sobą garnki, naczynia itp?
Kuchnie na jachtach są wyposażone i niema potrzeby zabierać ze sobą wyposażenia kuchennego.
Za co odpowiadamy na jachcie? Czy jacht jest ubezpieczony?
Jachty są objęte kompleksowym ubezpieczeniem od Odpowiedzialności Cywilnej oraz Casco. Twoja odpowiedzialność za ewentualne szkody jest ograniczona do kwoty kaucji, którą wpłacasz przy odbiorze jachtu. Jednakże, jeśli pełnisz rolę skipera i dojdzie do rażącego niedbalstwa z Twojej strony, ubezpieczyciel może zastosować tzw. regres po wypłacie odszkodowania właścicielowi jachtu. Dlatego zalecamy rozważenie dodatkowego ubezpieczenia dla skipera.
Czy jacht ma swoją łazienkę i WC?
Wszystkie jachty posiadają minimum jedno WC i łazienkę. Na większych jachtach jest ich większa liczba i są one większe i bardziej komfortowe.
Co się je na jachcie?
Na jachcie znajduje się kuchnia. Kuchnia ta dzięki pełnemu wyposażeniu (kuchenka, lodówka, piekarnik, garnki, naczynia i sztućce) umożliwia przygotowanie większości dań jak w domu.  Na nowszych i większych jachtach na wyposażeniu mogą być również piekarnik, kuchenka mikrofalowa, grill itp).
Czy na jachcie mogę korzystać z internetu?
Dostęp do internetu na jachcie jest mozliwy na większości jachtów. Czasami jest to usługa darmowa a czasem dodatkowo płatna.
Czy jachtem mogą płynąc z nami dzieci?
Oczywiście, można wziąć dzieci na pokład jachtu. Dla nich zostaną przygotowane kamizelki ratunkowe, a na życzenie możemy zainstalować siatkę bezpieczeństwa, zapobiegającą wypadnięciu za burtę (może być naliczona dodatkowa opłata za to). Dzieci zazwyczaj świetnie się bawią podczas pływania jachtem.
Czy jachtem może płynąc z nami nasz pies lub kot?
Na większości jachtów za dodatkową opłatą jest możliwość zabrania ze sobą naszego pupila.